top of page

Aromaterapia, czyli jak korzystnie możemy wpłynąć na nasze samopoczucie. Część 1

Zaktualizowano: 4 mar 2021




Święta zbliżają się wielkimi krokami. Dlatego dzisiejszy artykuł o aromaterapii postanowiłam zacząć drobnym eksperymentem.


Zaczynamy?


Przywołaj wspomnienie świąt z dzieciństwa: potraw, muzyki i zapachu. Zostańmy na chwilę ze wspomnieniem zapachu. Dla wielu z nas będzie to zapach pomarańczy, piernika, przeróżnych gotowanych potraw. Za oknem pada śnieg, a w domu jest ciepło i przyjemnie. W tle gra radio z kolędami. Zauważ teraz jak na to wspomnienie reaguje Twoje ciało. Ja uśmiecham się zza klawiatury do tych wspomnień i mam ogromną nadzieję, że Wy również.


Zmysł powonienia, pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie.

Dzięki niemu możemy dosłownie wyczuć niebezpieczeństwo (np. pożaru). Możemy także w sposób pozytywny wpłynąć na nasz układ nerwowy uspokajając go.



Aromaterapia to naturalna metoda, dzięki której poprzez zastosowanie wybranych olejków eterycznych możemy korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Olejki są pozyskiwane metodą destylacji parą wodną lub ekstrakcji z różnych części roślin (kwiatów, liści, łodyg, kory drzew, korzeni i nasion). Niektóre z nich mają właściwości orzeźwiające, pobudzające do działania, wzmagające koncentrację, inne z kolei działają odprężająco i poprawiają nastrój. Są również takie, które ułatwiają zasypianie, łagodzą ból lub są afrodyzjakami.


Olejki, które korzystnie wpływają na łagodzenie stresu, poprawiają nastrój, ułatwiają zasypianie i łagodzą napięcia nerwowe to m.in.: lawendowy, eukaliptusowy, pomarańczowy, różany, geraniowy, paczulowy, wetiwerowy.

Jedną z metod stosowania olejków eterycznych jest kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Możesz dodać 5-15 kropli olejku do ciepłej wody. Należy pamiętać o tym, że olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie i z tego względu powinno się je rozcieńczyć w oleju jadalnym, np. kokosowym lub migdałowym. Dopiero w takiej formie można dodać olejek do kąpieli. Olejki nierozcieńczone mogą działać drażniąco na skórę. Z podanych wyżej olejków tylko lawendowy i różany mogą być stosowane bez rozcieńczenia. Jeśli nie dysponujesz wanną po prostu dodaj olejek eteryczny do kąpieli stóp (odpowiednio zmniejsz ilości kropli).

O różnych metodach zastosowania olejków napiszę osobny artykuł, także stay tuned ;-)



Tymczasem chciałabym Was zachęcić do stworzenia własnych produktów w zaciszu domowego spa.

Przygotowałam dla Was receptury, które idealnie sprawdzą się, jako świąteczne prezenty dla najbliższych.


1. Relaksująca sól do kąpieli


· sól z morza martwego lub sól Epsom – 250 g

· olej kokosowy – 50 g

· olejek eteryczny z lawendy – 10 kropli

· olejek eteryczny z eukaliptusa – 10 kropli


Rozpuść olej kokosowy w kąpieli wodnej (o ile jest w postaci stałej). W szklanym lub metalowym naczyniu wymieszaj sól z olejem kokosowym. Dodaj olejki eteryczne i jeszcze raz wymieszaj. Podane proporcje wystarczają na jedno zastosowanie. Jeśli chcesz wykonać większą ilość soli do kąpieli, przechowuj ją w szczelnie zamkniętym słoiku.

 

2. Kule do kąpieli


· 200g sody oczyszczonej

· 100 g kwasku cytrynowego

· 30 g oleju kokosowego

· ewentualnie 2-3 łyżeczki innego wybranego oleju lub oliwy z oliwek

· 10-12 kropli wybranego olejku eterycznego

· ewentualnie szczypta barwnika spożywczego (najlepiej w proszku)


Wsyp sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy i barwnik do miski i przemieszaj. Jeśli chodzi o barwnik to dodaj go w minimalnej ilości, najlepiej byłoby również wcześniej sprawdzić czy nie będzie farbował wanny. Rozpuść olej kokosowy w kąpieli wodnej (o ile jest w postaci stałej) i wlej do suchych składników. Wyrabiaj masę ręcznie, najlepiej w rękawiczkach gumowych. Na początku konsystencja będzie przypominała mokry piasek, a potem zacznie się lepić. Jeśli masa będzie za sucha można dodawać po łyżeczce oleju roślinnego. Dodaj olejek eteryczny i wymieszaj masę jeszcze raz. Przełóż ją do foremek, dociśnij i odstaw na kilka godzin do wyschnięcia. Przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku.

 

3. Energetyzujący peeling do ciała


· Skórka pomarańczowa z jednej pomarańczy

· 15 g mielonych migdałów

· 40 g oleju kokosowego

· 5-6 kropli olejku eterycznego z dzikiej pomarańczy


Zetrzyj skórkę pomarańczową na tarce. Rozpuść olej kokosowy w kąpieli wodnej, ułatwi to połączenie składników. Wymieszaj migdały, skórkę pomarańczy i olej kokosowy. Na końcu dodaj olejek eteryczny i jeszcze raz wymieszaj. Przechowuj w zamkniętym szczelnie słoiku w lodówce maksymalnie 2 tygodnie. Ze względu na ewentualne fotouczulające działanie olejku z dzikiej róży, stosuj wieczorem, aby zachować 12-godzinną przerwę przed ekspozycją skóry na słońce.



Przepisów na własne kosmetyki w sieci znajdziecie mnóstwo.

Nie bójcie się eksperymentować!

Może w Waszej okolicy odbywają się Warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków?


Ja oczywiście zapraszam do obserwowania wydarzeń w naszej Wiosce, być może niebawem powtórzymy warsztat, z naturalnymi kosmetykami.


Jeśli chcecie być na bieżąco, zapiszcie się koniecznie na nasz newsletter ;-)


Mam nadzieję, że ten artykuł zachęcił Was do poszukiwania ulubionych relaksujących zapachów i stosowania ich w domowym SPA.



128 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page