top of page

Aromaterapia, czyli praktyczny poradnik jak stosować olejki eteryczne.Ten post jest rozwinięciem tematu aromaterapii, którego podjęłam się w grudniu. Pod tym linkiem (Klik) znajdziecie opis poszczególnych olejków i ich działanie, oraz 3 przepisy na domowe kosmetyki.


Dzisiaj chcę Wam przedstawić jak stosować olejki oraz na co zwrócić uwagę wybierając poszczególne metody.


Zaczynamy?


Najłatwiejszą metodą są INHALACJE – nie potrzebujesz do nich gadżetów. Możesz po prostu nakropić olejek na nadgarstek lub chusteczkę. Możesz również wsypać gruboziarnistą sól na dno małego słoiczka i dodać kilka kropli olejku. Gdy wdychasz olejek, jego cząsteczki wnikają przez śluzówkę nosa i dostają się do krwi.

Wdychaj maksymalnie 5-10 minut jednorazowo. Nadużywanie może prowadzić do bólów głowy, także jak wszędzie, zalecany jest umiar.


Drugim sposobem jest DYFUZOWANIE – Wystarczy wlać wodę i kilka kropli olejku do dyfuzora (4-8 kropli – w zależności od wielkości pomieszczenia). Olejek eteryczny jest rozbijany na malutkie nanocząsteczki, które długo utrzymują się w powietrzu, rozsiewając zapach. Można używać jednego olejku lub stworzyć własną kompozycję.


Dyfuzor jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż kominek, ponieważ olejki dyfuzowane są “na zimno”. Podgrzewanie olejków do wysokich temperatur powoduje utratę ich korzystnych właściwości.

WAŻNA INFORMACJA: Zwróć uwagę na to, że nie powinno się dyfuzować olejków dłużej niż przez 4 godziny. Można wydłużyć ten czas, jeśli posiadasz dyfuzor działający na zasadzie interwałów (np. 5 minut dyfuzowania i 5 minut przerwy). Powinno się również rotować dyfuzowane olejki, ponieważ organizm szybko przyzwyczaja się do jednego zapachu i po jakimś czasie aromaterapia takim olejkiem przestanie przynosić oczekiwane rezultaty. Jeśli medytujesz, możesz włączyć tę metodę do swojej praktyki. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne podczas medytacji pozwolą jeszcze lepiej wyciszyć ciało i umysł.A co powiesz na KĄPIEL Z DODATKIEM OLEJKÓW? Możesz dodać 5-15 kropli olejku do ciepłej wody. Należy pamiętać o tym, że olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie i z tego względu powinno się je rozcieńczyć w oleju bazowym, np. kokosowym lub migdałowym. Dopiero w takiej formie można dodać olejek do kąpieli. Olejki nierozcieńczone mogą działać drażniąco na skórę. Tylko nieliczne olejki, na przykład lawendowy i różany, mogą być stosowane bez rozcieńczenia. Jeśli nie dysponujesz wanną, po prostu dodaj olejek eteryczny do kąpieli stóp (odpowiednio zmniejsz ilości kropli).


Miłośnikom MASAŻU, polecam zastosowanie olejków w trakcie zabiegów. Masaż z użyciem olejków eterycznych jest niesamowicie relaksujący. Dodaj 3-5 kropli olejku do 10 ml oleju bazowego (możesz użyć oleju ze słodkich migdałów, z nasion winogron, z awokado, z nasion wiesiołka, jojoba a nawet słonecznikowego lub kokosowego) – taka ilość wystarczy na jeden masaż. Mieszankę najlepiej zrobić bezpośrednio przed zabiegiem. Jeśli chcesz od razu przygotować większą ilość (50 ml oleju plus 15-25 kropli olejku eterycznego) przechowuj ją szczelnie zamkniętą w szklanym, ciemnym naczyniu, w chłodnym miejscu i zużyj w ciągu tygodnia. Zabierz ze sobą buteleczkę z mieszanką następnym razem gdy będziesz wybierać się na masaż. W domu możesz poprosić o pomoc partnera lub samodzielnie wykonać masaż stóp. Olejki eteryczne najszybciej wchłaniają się właśnie przez podeszwy stóp.

WAŻNA INFORMACJA: jeśli stosujesz olejki eteryczne na skórę, pamiętaj zawsze o ich uprzednim rozcieńczeniu. W ten sposób unikasz ewentualnego podrażnienia skóry. Poza tym olejki z dodatkiem oleju nośnikowego nie ulatniają się tak szybko i dłużej utrzymują na skórze. Bardzo ważna jest jakość samych olejków, jak również olejów bazowych. Poprzez pory skóry dostają się one do głębiej położonych tkanek, a stamtąd przenikają do krwi. Zawsze sprawdź czy olejki mają odpowiednie certyfikaty jakości i czy rzeczywiście są naturalne, bez żadnych sztucznych dodatków. Do rozcieńczania używaj najlepiej olejów ekologicznych. Nigdy nie nakładaj olejków eterycznych w okolicach oczu ani błon śluzowych. Jeśli chcesz zastosować olejki eteryczne u dzieci, skonsultuj się wcześniej z pediatrą.
Czy używasz aromaterapii w każdej z tych form?


Czy masz już swoje ulubione metody?


Na zakończenie chciałam podać jakie są zalecenia dotyczące rozcieńczania olejków eterycznych:


Dzieci od 6 m-cy do do 6 lat – 1 kropla na 20 ml oleju bazowego;

Dzieci powyżej 6 lat, kobiety w ciąży, osoby o wrażliwej skórze, osoby starsze – 1 kropla na 5 ml oleju bazowego;

Osoby dorosłe – 2-3 krople na 5 ml oleju bazowego

Jestem ciekawa Waszych doświadczeń i preferencji!

Dajcie znać w komentarzach, jak to jest u Was!


Uściski


Aga

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page