top of page

Dlaczego marka to nie to samo co logo i dlaczego warto zainwestować w jej strategię

Zaktualizowano: 28 maj 2021
Podjęłaś decyzję o prowadzeniu własnego biznesu, zakładam więc, że masz już pomysł na to, co dokładnie chcesz robić. Być może zarejestrowałaś już jego nazwę i formę prawną w urzędzie i z pewnością myślisz, co dalej. Pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, to logo. Uważasz, że jest koniecznym kolejnym krokiem w budowaniu biznesu. Częściowo masz rację, ale czy na pewno tak to działa?


Dlaczego jedne biznesy prosperują, podczas gdy inne upadają zanim ktoś o nich usłyszy?


Zastanawiałaś się może, dlaczego niektóre biznesy odnoszą sukces, podczas gdy inne upadają zanim świat o nich usłyszy? Z pewnością nie dzieje się to z jednego konkretnego powodu, tylko jest skutkiem wielu nieprzemyślanych decyzji, często niepomyślnych zbiegów okoliczności czy wyborów. Nie napiszę tutaj jednak, że wszystkiemu jest winne złe logo, bo to nie byłoby prawdą. Aczkolwiek często nieprzemyślana strategia marki i logo z “supermarketu” mają w tym swój udział, działając na niekorzyść biznesu i jego negatywny odbiór.


Każdy biznes powinien opierać się na strategii. Jest to zarówno biznesplan, ale też strategia marki czy późniejsza strategia marketingowa.

Jeśli biznes będzie działał spontanicznie bez przemyśleń, analizy przyczynowo-skutkowej, badań rynkowych i planu, potrzeba naprawdę wiele szczęścia, aby przetrwał.


Niektórzy powiedzą, iż identyfikacja wizualna i całe te marketingowe bzdety są sprawą drugorzędną i to tylko jakość produktu czy usługi budują renomę. Do pewnego stopnia wypowiedź taka ma sens, ponieważ bez dobrego produktu nawet najlepsza strategia nie zdziała cudów. Ale co jeśli zostanie stworzony niemalże identyczny produkt, jednakowo dobry, w tym samym stopniu spełniający wymagania konsumentów, o podobnych parametrach i mieszczący się w podobnym segmencie cenowym? Co sprawi, że odbiorca nie ucieknie od Ciebie na rzecz tego nowego? I tu z odpowiedzią przychodzi marka i jej strategia.


Czym jest logo i dlaczego Twój biznes potrzebuje czegoś więcej?


Zgodnie z definicją, logo to unikalna i charakterystyczna forma graficzna, stylizowany napis, symbol lub inna forma ekspresji graficznej służąca do identyfikacji marki, przedsiębiorstwa bądź organizacji. Jest to z całą pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów składających się na identyfikację wizualną.

Do czego potrzebujesz logo? Na pewno chcesz je umieścić na wizytówce, później też być może na swojej stronie internetowej. Przy wejściu do biura czy jako szyld sklepu, jeśli prowadzisz sprzedaż stacjonarną. Jest wiele zastosowań logo i na pewno Twój biznes go potrzebuje - co do tego nie ma wątpliwości.


Ale to nie wszystko. Za chwilę poruszę kwestie, dzięki którym mam nadzieję zrozumiesz, dlaczego samo logo Ci nie wystarczy.


Ludzka strona marki i jej znaczenie długoterminowe


Gdybym musiała przedstawić biznes jako człowieka z krwi i kości, logo i nazwa byłyby z pewnością jego imieniem i nazwiskiem. I to jest oczywiście niezwykle ważny element tożsamości, ponieważ dzięki niemu jesteśmy w stanie ten biznes zidentyfikować. Teraz zadam jednak ważne pytanie: czy samo logo i nazwa sprawiają, że jesteśmy w stanie taki biznes polubić, utożsamić się z nim i przywiązać do niego na dłużej?

Tak samo jest z ludźmi - samo imię i nazwisko z pewnością nie wystarczą, aby się do człowieka przekonać i wpuścić do swojego świata. Do tego potrzeba znacznie więcej: właściwej z naszego punktu widzenia aparycji, charakteru, swego rodzaju charyzmy i systemu wartości współgrającego z naszym, tonu wypowiedzi i wizji. Ostatecznie łączą nas przecież te same wartości i cele.


Marka jest tym dla biznesu, co reputacja dla człowieka. Jest to jej część wizualna, czyli logo i elementy identyfikacji, ale też sposób, w jaki się komunikuje ze swoimi odbiorcami, jaki ton przybiera, jaką ma misję i wizję. Marka to inaczej wynik. Jest to przeczucie odbiorców co do produktu, usługi czy firmy. Jest to wszystko, zaczynając od misji firmy, logo, palety kolorystycznej, aż po jej ton i głos, jakim przemawia.

Proces budowania marki odpowiada na jedno bardzo istotne pytanie z punktu widzenia firmy: Dlaczego? Dlaczego tutaj jestem i co zamierzam z tym zrobić? Jaki jest mój cel? Jeśli biznes nie zadaje sobie trudu, aby odpowiedzieć na to tak ważne pytanie, samo logo nigdy nie przekona mnie do niczego więcej, niż tylko przelotne spojrzenie.

Dla mnie jest to znak, iż taki biznes nie odrobił swojej najważniejszej pracy domowej.

Gdy zaczynałam własny biznes, wiedziałam, że chcę tworzyć identyfikacje wizualne i strony internetowe. Nie miałam natomiast pojęcia, z jakim klientem chcę pracować i jak do niego trafić, a wiadomo przecież, iż tworzenie wszystkiego dla wszystkich nie ma sensu. I tu z pomocą przyszła mi (i zamieszkała ze mną na dłużej) właśnie strategia marki. Dała mi klarowną odpowiedź, co powinnam robić, aby poczuć mój biznes i nadać mu kierunek. I tak oto jestem tu, gdzie jestem: pomagam kobietom w biznesie nie tylko projektując dla nich identyfikacje wizualne i strony www, ale też budując wspólnie fundamenty skutecznej marki. Teraz już wiem, iż moją misją jest pomaganie małym, młodym biznesom w odnalezieniu swojego ja, pozycji na rynku.


Jak nie utonąć w chaosie informacji i stworzyć markę z sensem?


Na to pytanie mam jedną odpowiedź: jeśli chcesz stworzyć markę, która

przetrwa, zostanie zapamiętana, lubiana i rozpoznawalna na przestrzeni lat

(a jak dopisze Ci szczęście, z czasem również kultowa), zainwestuj w markę

z sercem.

Nieprzypadkowo w psychologii biznesu stosuje się takie pojęcia jak tożsamość i osobowość marki, nic bowiem nie jest w stanie łatwiej trafić w przekonania człowieka, jak nadanie temu czemuś wymiaru ludzkiego.

To pomaga w budowaniu więzi, poczuciu przynależności.

Co więcej, sam proces budowania strategii marki odpowiada na kluczowe

pytania również z perspektywy właściciela biznesu. Pomaga utożsamić się z

własnym biznesem, poczuć go sercem i w ten sposób zbudować skuteczną

komunikację, która dotrze do odbiorców.

Podsumowanie


Twój biznes potrzebuje dobrego logo. To jest pewnik. Dobre logo to Twój znak rozpoznawczy, tak samo jak nietuzinkowa nazwa. Jednak samo logo jest płytkie i nic nie znaczy, jeśli nie idzie za nim żadna historia. Strategia marki zaś to klucz do sukcesu, długoterminowa inwestycja w biznes, relacje z odbiorcą i własny punkt widzenia. Pozwala odpowiedzieć na te fundamentalne pytania:


Jaka jest moja intencja i cel? Jaka jest moja misja i wizja? Kto jest moim odbiorcą i jakie obietnice mu składam? Co mnie wyróżnia na tle konkurencji? Jakie uczucia wywołuje mój produkt czy usługa u mojego odbiorcy?

Tylko tyle i aż tyle. Sama esencja, czyż nie?

Napawające nadzieją jest to, iż mimo całego postępu technologicznego, natłoku informacji i ogólnie pojętego hałasu, do nas ciągle najbardziej przemawia to, co ludzkie. Jeśli więc chcesz zbudować markę z sensem, postaw na markę z sercem.
Jeśli zaintrygował Cię ten temat i masz ochotę razem ze mną poznać swoją markę i nadać jej kierunek, możesz się ze mną skontaktować wysyłając maila na: hello@screenshape.com. Z wielką przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania dotyczące strategii marki, identyfikacji wizualnej bądź strony internetowej. Więcej informacji o mnie oraz moich usługach znajdziesz na:Lila Bartkovic

82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page