top of page

WYZWANIE OCZYSZCZANIE: PRAWIDŁOWE NAWODNIENIE

Zaktualizowano: 11 lut 2021

Woda to życie. Bez jedzenia człowiek wytrzyma 6 do 8 tygodni, natomiast bez wody maksymalnie 4 do 6 dni.

Wszystkie czynne i bierne procesy odbywające się w organizmie są możliwe dzięki obecności wody.

Nasze ciało i umysł działają w oparciu o dobre nawodnienie: trawienie, oddychanie, krążenie krwi, myślenie, to tylko część tych procesów.

Wchodząc trochę głębiej w rolę jaką odgrywa woda, należy wspomnieć, że jest środkiem transportowym, a więc dostarcza do wnętrza komórek środki odżywcze oraz tlen, a także wspomaga procesy usuwania toksyn metabolicznych. Jest również rozpuszczalnikiem, a minerały, których obecność jest niezbędna do przekazywania sygnałów wewnątrz ciała (np. bodźców pomiędzy komórkami nerwowymi i mięśniowymi) są rozpuszczalne tylko w wodzie. Ani sok jabłkowy, ani kawa nie spełnią tego warunku.

Woda chłodzi ciało, wspomaga procesy metaboliczne i detox organizmu oraz zachowuje prawidłowy poziom ciśnienia wewnątrzkomórkowego oraz ciśnienia krwi.

Na końcu warto też zwrócić uwagę na fakt, że woda nadaje elastyczność naszym komórkom, dzięki czemu wydłuża ich, a tym samym nasze życie, a skóra jest dzięki niej jędrna i zdrowa. Wiemy już dlaczego istotne jest prawidłowe nawodnienie, natomiast chcę również zwrócić uwagę na aspekt jakościowy. Obecnie woda jest kolejnym źródłem toksyn, które nieświadomie dostarczamy do organizmu. Ta, która płynie z naszych kranów jest testowana, ale niestety nie na wszystkie toksyny . Co gorsza ta sama woda jest wykorzystywana w produkcji żywności i napojów. Dlatego powinniśmy, w miarę możliwości i świadomości, zwracać uwagę na jakość spożywanej wody pitnej Doskonałe do picia są wody źródlane, a w domu ważne jest aby korzystać z filtrów. Kolejnym tematem jest ilość spożywanej wody. Tutaj role odgrywa wiele czynników, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, temperatura i strefa klimatyczna zamieszkania. Bardzo ogólnie przyjęta zasada, to 2l wody w ciągu doby. Natomiast jeśli chcesz dokładnie to określić, to WHO zaleca proste wyliczenie: 30ml na 1kg masy ciała. Czyli jeśli człowiek waży ok 60kg to powinien spożywać minimum 1.8l dobrej jakościowo wody pitnej

Na koniec mam dla Ciebie małe wyzwanie: Jeżeli picie czystej wody sprawia Ci trudność i zastępujesz ją innymi płynami, postaraj się to zmienić. Małymi krokami zwiększaj jej ilość i ogranicz inne płyny (szczególnie słodkie i energetyzujące napoje).


Twoje wyzwanie na ten tydzień to: - rozpoczynaj dzień od szklanki czystej, dobrej wody (powinna być ciepła).

Jeżeli jesteś już zwolennikiem picia wody i nic nie potrzebujesz zmieniać to przeanalizuj czy: - używasz butelek jednorazowych, plastikowych czy dobrej jakości butelki wielokrotnego użytku? - znasz różnice smaku między wodą z kranu, a wodą źródlaną - jakie są twoje obserwacje? - zastanawiasz sie nad założeniem filtra w domu, czy wiesz jakie są z tego korzyści?PIĄTKOWY UPDATE:

Odpowiadam na najczęściej pojawiające się pytaniaKoniecznie daj znać w komentarzu jak Ci idzie lub jak nurtują Cię jakieś pytania.

Fot.: Mag Simm Moonlight

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page