top of page

WYZWANIE OCZYSZCZANIE: ODŻYWIANIE


Odżywianie jest jednym z najważniejszych elementów naszego zdrowia i chyba każdy zgodzi się ze mną, że ciężko znaleźć inną dziedzinę, o której mówi się i pisze tak sprzecznie. Na dodatek, każdy promujący swoje poglądy ekspert wydaje się mieć niepodważalne argumenty na potwierdzenie swoich przekonań.
Ja osobiście uważam, że odżywianie powinno być dopasowane indywidualnie i nie ma jednej, idealnej formy dietetycznej, która będzie odpowiadała wszystkim.


Wynika to również z faktu, że jesteśmy połączeniem ciała, umysłu i duszy, a każda z tych części reaguje indywidualnie na energię zawartą w naszym jedzeniu. Idealnym przykładem jest czosnek , który dla ciała jest bardzo zdrowy i korzystny, ale drażni naszego ducha.

Kolejnym faktem jest to, że nasze ciało jest wyjątkowym cudem. Jest ono w stanie kompensować dziesięciolecia zaniedbań, braków i niedociągnięć i ma zawsze gotowy program awaryjny.


Ponieważ wszyscy znajdujemy się w innym miejscu życiowej podróży, dlatego właśnie każda dieta powinna być dostosowana do danego organizmu, potrzeb i stylu życia. Dla jednych jest to 5 posiłków dziennie co 3h, a dla innych dwa posiłki, co też jest OK. Jest to naprawdę kwestia indywidualna .

W momencie kiedy zdrowie zaczyna szwankować i pojawiają się pierwsze problemy, często podświadomie wiemy, że niewłaściwa dieta mogła przyczynić się do powstania stanu chorobowego. Dopiero wtedy staramy się wprowadzić zmiany i świadomie dbać o wartość odżywczą naszego talerza. Niestety, przemysł spożywczy ma dzisiaj tak wiele do zaoferowania, że można stracić kontrolę nad tym co się kupuje i konsumuje.


Bardzo często też brakuje świadomości prawidłowego odżywiania. Do tego wszechobecna presja liczenia kalorii wyparła zdroworozsądkowe podejście. Ludzie często wybiorą produkt typu light, nie uwzględniając faktu gorszej jakości i chemii zawartej w tego typu pożywieniu. Nasza indywidualność polega również na tym, że każdy z nas inaczej reaguje na brak wartości odżywczych, brak ruchu, nieprawidłową higienę snu, jak też mocno chemiczne kosmetyki. Każda osoba będzie miała inną granicę fizyczną i psychiczną. Są ludzie, którzy po kilkudziesięciu latach złego stylu życia i odżywiania, bardzo dobrze radzą sobie z procesem oczyszczania organizmu i eliminacji toksyn. Są również tacy, którzy pomimo dbania o ciało i umysł, ciągle zmagają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi lub ogólnym słabym samopoczuciem.W związku z powyższym polecam: - Wybieraj, jeśli to możliwe, żywność ekologiczną i regionalną. - Ogranicz do minimum żywność przetworzoną. - Zmniejsz spożycie cukru. - Słuchaj sygnałów swojego ciała. - Jedz powoli i świadomie


Ciekawostka - Ajurweda opiera się o dwa główne pojęcia związane z odżywianiem i zdrowiem: Agni i Ama. Agni – to ogień trawienny, siła, która zamienia nasze jedzenie w składniki odżywcze. Kiedy Agni jest zaburzone, nawet jeśli dobrze i zdrowo się odżywiasz, prawidłowa transformacja nie będzie miała miejsca i organizm będzie stopniowo tracił na siłach witalnych. Ama – to niestrawione jedzenie, które zalega w naszym organizmie i tworzy tam toksyczne środowisko. Ama powstaje na skutek źle funkcjonującego Agni. Droga do zdrowia polega na rozpaleniu Agni i pozbyciu się Ama.Tradycyjnie, na koniec przygotowałam dla Was wyzwanie na ten tydzień


Krok 1 - Przez tydzień nie kupuj żywności przetworzonej i gotuj sama/sam swoje posiłki.


Krok 2 - Czytaj książki o tematyce zdrowotnej. - Szukaj zdrowszych alternatyw do tego co już masz w kuchni. Na przykład: zamień zwykłą sól na sól himalajską, biały cukier na syrop klonowy, makaron pszenny na orkiszowy itd. - Unikaj picia w trakcie jedzenia. To będzie rozcieńczać soki trawienne, zaburzać pracę Agni i sprzyjać powstawaniu Ama.


A jak jest u Was?

Ewa.

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page