top of page

WYZWANIE OCZYSZCZANIE: ZDROWY SEN

Dzisiaj rozpoczynamy 3 tydzień naszego Wyzwania. W tym tygodniu pod lupę bierzemy sen. Regeneracja organizmu, zmniejszenie poziomu stresu, dobry nastrój, energia, spalanie tkanki tłuszczowej... Brzmi jak reklama jakiegoś ciekawego suplementu ... otóż nie! To wszystko można wspierać darmowym narzędziem jakie każdy z nas ma w zasięgu swojej sypialni... SEN .


Dobry sen oraz wspieranie prawidłowej higieny snu są podstawą harmonijnego rozwoju organizmu, zdrowia i dobrego wypoczynku. Podczas snu w naszym ciele zachodzą elementarne procesy regeneracyjne, bez których na dłuższą metę nie można prawidłowo funkcjonować. W trakcie nocnego odpoczynku Twoje ciało odnawia się i regeneruje zarówno fizycznie jak i psychicznie.

W ciągu dnia w komórkach nerwowych naszego mózgu dochodzi do uszkadzania DNA, co jest procesem naturalnym i nie należy się tego obawiać. Warunkiem jest codzienna pielęgnacja prawidłowej regeneracji nocnej, sen bowiem na nowo ładuje nasze wewnętrzne baterie. Tutaj warto zrozumieć, że regeneracja komórek mózgowych odbywa sie w czasie kiedy organizm nie jest niczym zajęty, nie walczy z procesami takimi jak trawienie czy myślenie. Taki czas możemy sobie zapewnić jedynie podczas snu.


Kolejną korzyścią jest poprawa naszego układu odpornościowego, który to aktywowany jest we śnie. Organizm produkuje wtedy tzw cytokiny, są to białka, które odgrywają dużą rolę przy reakcjach zapalnych i w skutecznym działaniu całego systemu immunologicznego.


Na koniec chcę również podkreślić, że sen jest istotnym czynnikiem odtruwania organizmu i w czasie kiedy, zdawać by się mogło, nic się nie dzieje wewnątrz nas zachodzą różne procesy metaboliczne takie jak odbudowa mięśni, utrata tkanki tłuszczowej czy tworzenie się nowej tkanki kostnej.

Każdy z nas dba o to by bateria jego telefonu zawsze była pełna, warto w ten sam sposób zadbać o własny organizm.

Jako ciekawostkę podam Wam, że układ glimfatyczny, podobnie jak system limfatyczny naszego ciała, jest odpowiedzialny za usuwanie toksyn i innych szkodliwych elementów z naszego mózgu. System glimfatyczny funkcjonuje tylko podczas snu, który w tym wymiarze staje sie ważnym czynnikiem prewencji przy chorobach takich jak Alzheimer czy Demencja.

Tradycyjnie przygotowałam dla Was małe wyzwanie

Jeśli chodzisz spać o nieregularnych godzinach to:

- postaraj się kłaść spać ok. godziny 22:00, najpóźniej o 22.30. Jeżeli już dbasz o swoją higienę wypoczynku nocnego, to przeanalizuj:

- kiedy zjadłaś/eś ostatni posiłek (dobrze aby to bylo najpóźniej 3-4 godziny przed spaniem); - czy śpisz w dobrze zaciemnionym pokoju (hormon Melatoniny,odpowiedzialny za dobry sen, produkowany jest kiedy jest ciemno), każde, nawet małe światło jak latarnia czy lampka nocna, może zaburzyć jej produkcję; - czy zwracasz uwagę na redukcję światła niebieskiego (telewizor, telefon komórkowy, komputer) przed snem? Te rzeczy również zaburzają produkcję melatoniny.

Daj znać jak jest u Ciebie?


Ewa

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page